Fotograaf Dmitri Kotjuh on tabanud suurepärase kaadri, kuidas Mukunga justkui demostratiivselt ulatas mulle oma õnnitluskäe Paide-Türi rahvajooksu poodiumil. Olin hoolikam kui kunagi varem. Mulle tundus, et ka kõik teisedki raputasid Mukunga kätt pisut kauem kui tavapäraselt kombeks, küllap käsigi oli pikemalt välja sirutatud. Metsa see rassismiteema, aga õnnelik ma selle teise koha puhul pole. Minutiga kaotada on ikka valus. Seis on 9:7, jätkuvalt Mukunga kasuks. Ütleme nii, et jalg oli natuke haige, segas kiiremini jooksmist. Kas ka Mukungalgi oleks jalg haige olnud, kui teiseks jäänuks? Ehk lähen pühapäeval Viljandi linnajooksul revanši järgi? Treener ütles, et praegu on Mukunga parem – vahest peab lihtsalt aus olema iseenda ja konkurentide suhtes.

 

Kätlemistseremoonia Paide-Türi Rahvajooksul. Fotograaf Dmitri Kotjuh.

 

Paide-Türi rahvajooks on suurepärane jooksuvõistlus, kus osaleda. Pärast auhinnatseremooniat Türi staadionil ringi kolades viipas Mukunga käsitöötooteid müüvatele telkide poole: ”See on nagu Maasai Mara.” Kõik Aafrika huvilised teavad, et maasaid on Keenia üks tradistionaalsemaid hõime, kes turistidele kõvasti käsitööd müüvad. Ütleks, et Paide-Türi rahvajooksu iseloomustabki originaalsus. See, mida nimetakse meie oma asjaks, on seal mitmel kujul esile toodud: olgu see siis käsitöömüük, medalitel ilutsev Eestimaa süda, kohaliku raadio ülekanne võistlustelt, sponsorite kohalolu ja muidugi ka KUMAKE. Minule jäävad sellest võistlusest kõlama ütlemata jäänud sõnad: ”Meie Järvamaa pojad ja tütred on tegijad!”
Paide on Eestimaa süda, osavõtumedalid. Fotograaf Dmitri Kotjuh.
Mukunga on täna Eestimaal omaette fenomen. Ise ta palju ei räägi, aga kõik teised räägivad temast. Pildistamist ja autogrammide jagamist peab ta sageli tegema. Kui nahavärvile mitte tähelepanu pöörata, siis eristub ta kõigist teistest võistlejatest ühel põhjusel – Mukunga jookseb elu eest! Ta teeb seda selleks, et ellu jääda. Sealt tuleb tema võitlejahing, mis on igas inimeses olemas, kui vaid olukord seda nõuab. Ka meie eestlased teeme vägitegusid, kui meie eksistents sellest sõltub.
Teenitud võit ja publiku soe poolehoid. Fotograaf Dmitri Kotjuh.
Ahjaa, hea uudis on see, et kolmanda kilomeetri vahefiniši jope on nüüd minu riidekapis. Sinnamaani olin täitsa heas konkurentsis. Survepesur, mille Mukunga Kirna mäelt võitis, lendab varsti Keeniasse. Aafriklane lubas seal autopesula püsti panna.
Mukungal kirjas kolm võitu, minul kaks. Kes võidab Paide-Türi Rahvajooksu järgmisel aastal? Fotograaf Dmitri Kotjuh.