Kõhnavõitu kaunis Keenia naisterahvas sikutab rasket toidukorvi. Tema saatjaks on tüse mees, üks käsi taskus, teisega näitab toiduriiuli poole: ”Võta see!” Selline vaatepilt avanes mul Keenias, Eldoreti linna supermarketis. Mehe mugavus ärritas mind niivõrd, et oleksin peaaegu temaga vestlema läinud. Õnneks ma seda ei teinud, sest tegemist on sügava kultuurilise küsimusega.
Naised puukoormaga

 

Naised on nii Keenias kui ka Etioopias ühiskonna alustalad. Nende peamised ülesanded on hoolitseda majapidamise, laste ja mehe eest. Reaaluses see tähendab maja ehitamist, loomade karjatamist, laste kasimist, puude lõhkumist, toidu valmistamist jpm. Mees valib ise oma ülesanded. Kui ta nendega hakkama ei saa, siis võtab naine tema kohustused üle. Lapsed, kes vähegi pead kannavad, saavad samuti oma ülesanded. Enamasti on neid näha loomi karjatamas ning väikeste beebide eest hoolitsemas.

Laps kannab talle
Foto: Raul Rosenvald
Lapsehoidja Arnold kiigutab Jakobit

 

Küsisin oma Keenia treeningpartnerilt: ”Kui sa oma tulevase abikaasaga lapse saad, siis kumb see võiks olla – poiss või tüdruk.” Sain kiirelt vastuse: ”Tüdruk, sest kui ma vanaks jään, siis on keegi, kes minu eest hoolitseb.”Peale selle kaasneb tütrega ka varaline boonus – abielludes peab peigmees naise vanematele väärtuslikku vara kinkima, näiteks 40 lammast. Nõudmised esitavad pruudi vanemad.
Etioopia külapildis on kõige töökamad elusolendid naised, eeslid ning hobused. Kõik nad tegutsevad oma võimete piiril.
Naine ehitab maja, mehed puhkavad
Eesel oma heinakoormaga – see on veel kerge koorem
Hobune rutiinses tegevuses, neid piitsa lakse on terve päev kuulda

Olen kohanud väga tublisid oma pere eest hoolitsevaid meesterahvaid. Samas üha sagedasemad on lood, kui mees käib kodus vaid raha küsimas, et saaks oma uue pruudiga mugavamalt elada. Hullemad on lood, kui kõrvalsuhtest tuuakse kaasa surmav nakkushaigus – HIV. Surevad mõlemad lapsevanemad ning lapsed lähevad tänavale elama.

Paljud Aafrika naised oskavad enda ja pere heaolu eest seista, nii mõnigi mees on oma käitumise tõttu malakat saanud. Keenia koolidirektor, kelle juures me jaanuaris elasime, kurtis muret oma naise keevalisuse üle. Väitis, et temagi on peksa saanud.

Mitmed kultuuriantropoloogid rõhutavad, et ei tohi sekkuda traditsioonilisse eluviisi. Kuid niisuguses Aafrika peremudelis näen murtuid ning kurbi südameid. Ükski Keenia ega Etioopia naine ei ole rõõmus selle üle, et pereisa käitub enesekeskselt ning hoolimatult oma pere suhtes. Aafrika pereema on õnnelik, kui tema pereliikmed on terved, söök on laual ning tema kodus valitseb rahu ja armastus. 

Mõned Piibli nõuanded õnnelikuks abieluks:

Ära riku abielu!
Naised, alistuge meestele, nagu on sünnis Issandas!

Mehed, armastage naisi ja ärge olge karmid nende vastu!

Lapsed, olge oma vanemaile kuulekad kõigis asjus, 
sest see on
 Issandale meelepärane! 
Isad, ärge riielge oma lastega, et nad ei muutuks araks!