tere

Jaanuaris ja veebruaris 2014 viibis minuga Keenia treeninglaagris filmigrupp. Võttegrupi eesmärgiks oli valmistada 8 erineva sisuga lühivideot. Lühivideote sisu annab väga ehedalt edasi kohalikku jooksukultuuri, jooksjate kujunemislugu, loodust, toitumisharjumusi, eestlaste muljeid jpm.


“Mulle meeldib Keenias, see on minu teine kodu.”

– TiidrekMiks on keenialased parimad jooksjad?

Esimest korda kohtusin uusmeremaalaste Jake ja Zane Robertsoniga kaksteist aastat tagasi Eestis võistlustel. Siis olid nad veel noored ja algajad jooksjad. Ühel oli varvas tossu seest väljas, teine kergelt vigastatud. Seitsmeteistaastased poisid olid teinud enneolematu sammu ja kolinud omapäi spordi tõttu Keeniasse. Nüüd on nad aga maailmatasemel jooksjad, kellele on raske vastast leida. Järgnevas videos toovad Robertsonid välja seitse põhjust, miks keenialased on maailma parimad jooksjad.Keenia lapsed

Keenia rahvaarv kasvab igal aastal vähemalt 2,5 %. Lapsi on seal väga palju. Hoolimata kehvadest elustingimustest on lapsed rõõmsameelsed ning aktiivsed. Järgmine video räägib Keenia lastest. Keeleoskus pole vajalik!


Eesti jooksjad Keenias

Keeniast on kujunenud rahvusvaheline jooksjate treeningkeskus. Ka Eesti parimad   pikamaajooksjad on valinud oma talviseks treeningpaigaks Keenia. Järgmises videos jagavad eestlased muljeid Keenia treeningtingimuste kohta.


Keenia rahvustoidud

Ekvatoriaalse kliima tõttu on põllumajandus Keenia kõige olulisem majandusharu. Kõige rohkem eksporditakse teed, kohvi ja lilli. Värsked ananassid, banaanid, mangod ning mitmed muud eksootilised viljad on kõigile kättesaadavad, kuid keenialased ei täida oma kõhtu ainult nendega. Järgmine videoklipp tutvustab teile Keenia rahvustoite.


Liigutav lugu ühest Keenia jooksjast

Minu treeningpartner Ibrahim Mukunga Wachira on üks nendest vähestest Keenia jooksjatest, kellel on õnnestunud Euroopasse võistlema pääseda. Mukunga teab väga hästi, mida tähendab nälg, surm, koduta elu ning raske töö. Hoolimata oma edust jooksjana, ei ole ta unustanud oma lähedasi. Tal on suur süda! Järgmine video on lugu Mukunga elust ja Keenia kodust.


Falling Waters erakool

Keenia haridustase on maailma 50 halvima hulgas. Hoolimata tasuta põhiharidusest ei käi koolis 1.7 miljonit last. Tasuta riigikoolid pole populaarsed. Seepärast tahavad rikkad lapsevanemad esimesel võimalusel lapsed erakooli panna. Järgmine video on lugu ühest Keenia erakoolist Nyahururu linnas. Selle kooli direktor on minu hea sõber. Olen elanud selle kooli territooriumil kahes treeninglaagris.


Treeningkeskused Itenis

Aafrika üks populaarseim pikamaajooksjate treeningkeskus asub Keenia väikekülas Itenis. Suurem osa Iteni elanikest on sportlased. Kõrvuti jooksevad maailmameistrid ja õpilased, nii eurooplased kui ka aafriklased. Järgmine video räägib Iteni treeningvõimalustest.


SEB Tallinna Maratoni rekordiomanik

Maraton on kõige populaarsem jooksudistants Keenias. 340 Keenia jooksjat ületasid Londoni olümpiamängude A-normi. SEB Tallinna Maratoni rekord 2.12.56 on pärit aastast 2011. Rekordiomanik on keenialane Julius Muriuki. Ta on pärit Nyahururu linnast, kus minagi olen korduvalt treeninud. Järgmine video tutvustab tema elu- ja treeningtingimusi.