Ta on 1987. aastal sündinud Keenia kodanik, jooksumees, massöör. Minu esimene kokkupuude Solomoniga ulatub aastasse 2013, kui teistkordselt Nyahururu treeninglaagrisse läksin. Lühidalt öelduna: vajasin massööri, kelleks osutuski Solomon. Alates sellest ajast olen Nyahururus alati tema abi kasutanud. Aastate jooksul kujunes temast abimees paljudele teistelegi eestlastele, kes sinnakanti treeninglaagrisse tulid.

Jaanuar 2023, Eesti maja Keenias õuel. Foto: Erakogu

Detsembris 2022, kui siirdusin tagasi Nyahururusse, otsisin uusi treeningpartnereid. Kuna Solomon oli ka hea jooksumees, siis hakkasin temaga koos treenima. Kõigest kolme kuuga sai mees nii heasse vormi, et sisuliselt suutis lõpetada kõik treeningud kas minust eespool või minuga koos. Lisaks massaažitööle aitas ta ka korraldada kohalikku laagrielu. Temaga Euroopasse treenima ja võistlema tulemine oli meie pikaajalise koostöö loomulik jätk.

Pilt on tehtud aastal 2013 Nyahururu staadionil. Solomon grupi viimane, Mukunga esimene. Foto: Mati Lohu

Solomon on varem Euroopas käinud, seda siis Austrias ja Tšehhis. Tema sportlikud tulemused on keskpärased ning võrreldes Eesti tippjooksjatega pisut isegi kehvemad. Seda eelkõige seetõttu, et ta ei ole saanud head võimalust võistelda.

Solomon hindab Viljandi järve jooksu võitu kõrgelt. Talle meeldis raja ääres olev elu ja melu ning võimas finišipauk. Viimane oli tema jaoks šokeeriv, mõtles, et keegi tulistas paha pärast. Õhtu enne võistlust saime järve ääres olevate põldude vahel kõvasti naerda, kuna mees ei suutnud uskuda, et peab jooksma täiesti võõras kohas ilma teeviitadeta.

Foto: Viljandi Järvejooks 2023

Ta sai valida, kas kargab kraavi või jookseb üle põllu. Kuna trass oli pikk, siis pidin suisa kahel päeval mehele rada tutvustama. Võistluse käigus selgus, et Solomon on intellektuaalselt küllaltki võimekas, ta ei teinud ühtegi viga jooksuraja valikul. Võit tuli hea vormi ja õige rajavaliku tagajärjel.

Foto: Kenno Soo/Delfi Meedia

Eestisse tulemine ei ole ühelegi keenialasele lihtne, kuna kultuuridevaheline erinevus on ilmselge. Ajas kinnipidamine, korra järgi elamine, vahelduv kliima ning võõras keel ning teistsugused inimesed on kohanemiseks paras pähkel. Rääkimata liikluskorraldusest ja toidukaupluses ostlemisest.

Üks omadus, mida Solomoni juures väga hindan, on tema oskus teiste inimestega arvestada. Teeniva eluhoiakuga inimene! Üks ilmekas näide sellest pärineb Enschede maratonilt. Nimelt jooksis ta mulle 28 kilomeetrit tempot, siis astus kõrvale.

Salomon tempomeistri rollis. Foto: Enschede marathon 2023

Kui aga märkas rajal minu treeneri õpilast ameeriklannat Jessicat, siis astus rajale tagasi ja jooksis veel mõned kilomeetrid. Ta võttis vastu iseseisva otsuse aidata lisaks veel naismaratoonarit tema raskeimal viiekilomeetrisel lõigul. Sattusin vist õige inimese otsa.

Ma loodan, et meie koostöö saab olema sama tore, nagu oli Mukungagagi (muidugi välja arvatud lõpp). Viljandi järve jooksu võit ei läinud Keeniasse, see läks Solomonile!